பவள சங்கரி

அமெரிக்காவில் உள்நாட்டுப் போர் நடைபெற்ற காலத்தில் ஜார்ஜ் வாஷிங்டன், இராணுவத் தளபதியாக இருந்தார். 1776 ஆம் ஆண்டில் நியூயார்க் நகரத்தின் ஆக்கிரமிப்பைத் தடுக்க முயற்சித்தபோது, ஜார்ஜ் வாஷிங்டன் மற்றும் அவரது அமெரிக்கப் படைகளால் பயன்படுத்தப்பட்ட வாஷிங்டன் கோட்டை (நியூ யார்க்கில்) மற்றும் ஃபோர்ட் லீ (நியூ ஜெர்சி) ஆகிய இடங்களுக்கு அருகே இந்த பாலம் அமைந்துள்ளது. அமெரிக்கப் புரட்சிப் போர். தோல்வியுற்ற நிலையில், வாஷிங்டன் தமது படைகளுடன் மன்ஹாட்டனை விட்டு வெளியேறுவதற்கு இரண்டு கோட்டைகளுக்கு இடையே கடந்து சென்றார்.

20 ஆம் நூற்றாண்டின் முதல் தசாப்தம் வரை, கீழ் ஹட்சன் ஆற்றின் குறுக்கே பயணிக்க கப்பல் மட்டுமே சாத்தியமானது. 1900 களில் ஹட்சன் மற்றும் மன்ஹாட்டன் இரயில் மற்றும் பென்சில்வேனியா இரயில் ஆகியவை ஆறு சுரங்கங்களைக் கட்டின. ஹட்ஸன் ஆற்றின் குறுக்கே முதல் வாகனப் போக்குவரத்திற்காக 1927 இல் கீழ் மன்ஹாட்டனை ஜெர்சி நகரத்துடன் இணைக்கும் பாலம் திறக்கப்பட்டது.

மலைக்க வைக்கும் பொருட்செலவில் உருவான இந்த சஸ்பென்ஷன் பிரிட்ஜ், பல கிலோமீட்டர்கள் தரை வழியாகச் சுற்றிச் செல்ல வேண்டிய இடங்களை, சில நூறு மீட்டர்களாக சுருக்கி விடுகின்றது. நெரிசல் மிகுந்த சந்திப்புகள் மற்றும் நீர்நிலைகள் உள்ள இந்த இடத்தில் போக்குவரத்தை மிக எளிதாக்கும் விதத்திலும், தரை வழி போக்குவரத்துக்கு முக்கியத்துவம் வாய்ந்ததாக இருப்பதுடன், எரிபொருள் சிக்கனம், நேர விரயம் போன்றவற்றை தவிர்க்க பெரிதும் உதவுகின்றன.
உலக அளவில் அதிக போக்குவரத்து நெரிசல் கொண்ட நகரம் நியூயார்க். அந்த நகரின் போக்குவரத்து நெரிசலைக் குறைப்பதில், இந்த ஜார்ஜ் வாஷிங்டன் தொங்கு பாலம் முக்கிய பங்கு வகிக்கின்றது. ஹட்சன் ஆற்றின் குறுக்கே அமைக்கப்பட்டிருக்கும் இந்த தொங்கு பாலம் நியூஜெர்சியிலுள்ள மான்ஹட்டன் நகரை இணைக்கிறது. 4 ஆண்டுகளில் கட்டப்பட்ட இந்த பிரம்மாண்ட தொங்கு பாலம் 1.1 பில்லியன் அமெரிக்க டாலர் செலவில் அமைக்கப்பட்டது. அதாவது கிட்டத்தட்ட 7,000 கோடி மதிப்புடையது. ஹட்சன் ஆறு ஐக்கிய அமெரிக்காவின் நியூயார்க்கின் கிழக்குப் பகுதியின் ஊடாகச் செல்லும் ஆறு. வடக்கிலிருந்து தெற்கு நோக்கி ஓடும் இந்த ஆற்றின் நீளம் 507 கிலோமீட்டர்கள். ஆண்டுதோறும் 60 மில்லியன் வாகனங்கள் இதன் மூலம் செயல்படுத்த முடியும்.

இந்த வாஷிங்டன் பாலத்தில் நடந்த ஒரு உண்மைச் சம்பவம் ….

2009 ஆம் ஆண்டு ஜனவரி 15, ஒரு குளிர்காலத்தின் வியாழக்கிழமை. ஏர் பஸ் 1549 A320 விமானத்தில் 150 பயணிகளும் ஐந்து விமானச் சிப்பந்திகளும் பயணிக்கிறார்கள். லகுவார்டியாவிலிருந்து US ஏர் பஸ் 1549 A320 என்கிற விமானம் நார்த் கர்லோநியாவில் உள்ள சார்லோட்டி விமான நிலையத்திற்குப் புறப்படத் தயாராகிறது. இதன் பைலட்டின் பெயர் செஷ்லே சுல்லேன்பெர்கர் (Chesley Sullenberger). வயது 57. விமானம் புறப்பட்ட சிறிது நேரத்தில், கனடா கீஸ் வகைப் பறவைகள் விமானத்தின் எஞ்சின் பகுதியில் மோதுகின்றன. பறவைகள் மோதியதில் விமானத்தின் இரண்டு என்ஜின்களும் பழுதாகின்றன. விமானியின் அறிவார்ந்த செயல்பாட்டின் மூலமாக விமானம் ஹட்சன் ஆற்றில் பாய்கிறது. பின்னர் இந்த விமானம் கடற்படையின் படகுகள் கப்பல்கள், பாதுகாப்பு ஹெலிகாப்டர்கள், படகுகள் என மிகப்பெரிய படையினரால் அத்துணை பயணிகளும் (மிகச்சிலருக்கே பெரிய காயங்களும், ஒருவருக்கு பார்வை இழப்பும் தவிர) உயிருடன் மீட்கப்பட்டனர். இந்த சம்பவத்தை மையமாக வைத்து ‘சல்லி (Sully)’ டாம் ஹாங்க்ஸ் நடித்திருந்த என்றொரு படம் வெளியானது குறிப்பிடத்தக்கது!

பதிவாசிரியரைப் பற்றி

4 thoughts on “ஜார்ஜ் வாஷிங்டன் தொங்கு பாலம், நியூயார்க்

 1. வாஷிங்டன் தொங்குபாலம் உன்னதப் பொறியியல் சாதனைகளுள் ஒன்றாகக் கருதப்படுவது. படங்கள் பிரமிப்பாக உள்ளன.

  பாராட்டுகள் பவள சங்கரி.

  சி. ஜெயபாரதன்.

  Carries
  14 lanes (8 upper deck, 6 lower deck) of I‑95 (entire span) / US 1-9 (entire span) / US 46 (NJ side)
  Upper deck sidewalk (south side): pedestrians and bicycles
  Crosses Hudson River
  Locale Connecting Fort Lee, New Jersey, and New York City (Washington Heights, Manhattan), New York, United States
  Other name(s)
  GWB
  GW
  GW Bridge
  The George
  Maintained by Port Authority of New York and New Jersey
  Characteristics
  Design Double-decked suspension bridge
  Material Steel
  Total length 4,760 ft (1,450 m)[1]
  Width 119 ft (36 m)[1]
  Height 604 ft (184 m)[1]
  Longest span 3,500 ft (1,067 m)[2]
  Clearance above 14 ft (4.3 m) (upper level), 13.5 ft (4.1 m) (lower level)
  Clearance below 212 ft (65 m) at mid-span[1]
  History
  Designer Othmar Ammann, Cass Gilbert
  Construction start October 1927
  Opened October 24, 1931; 86 years ago (upper level)
  August 29, 1962; 55 years ago (lower level)
  Statistics
  Daily traffic 289,827 (2016)[3]
  Toll (eastbound only) As of December 6, 2015:
  Cars $15.00 for cash
  $12.50 for Peak (E-ZPass)
  $10.50 for Off-peak (E-ZPass)
  $6.50 (when carpooling with 3 people or more with NY and NJ E-ZPass only)

  ++++++++++++

  The George Washington Bridge, designed by civil engineer Othmar Ammann,[11] carries 14 lanes of traffic, seven in each direction, between Fort Lee, New Jersey, and Washington Heights, Manhattan, New York. There are eight lanes on the upper level, and six lanes on the lower level.[12][13] The current upper level opened in 1931,[14] and is 90 feet (27 m) wide.[1] The upper level originally contained six lanes; two more lanes were added in 1946.[15] The lower level, which was part of the original plans for the bridge, opened in 1962.[13] The upper level has a vertical clearance of 14 feet (4.3 m), and all trucks and other oversize vehicles must use the upper level. Trucks are banned from the lower level, which has a clearance of 13.6 feet (4.1 m). All lanes on both levels are 8 feet 6 inches (2.59 m) wide.[16][17]

  There are two sidewalks on the upper span of the bridge, one on each side. However, cyclists and pedestrians can usually only utilize the southern sidewalk.[18]

  The George Washington Bridge measures 4,760 feet (1,450 m) long and has a main span of 3,500 feet (1,100 m).[1] Accounting for the height of the lower deck, the bridge stretches 212 feet (65 m) feet above mean high water at its center,[1] and 195 feet (59 m) above mean high water under the New York anchorage.[19] The bridge’s main span was the longest main bridge span in the world at the time of its opening in 1931, and was nearly double the 1,850 feet (560 m) of the previous record holder, the Ambassador Bridge in Detroit.[20][21] It held this title until the opening of the Golden Gate Bridge in 1937.[2]

  The George Washington Bridge’s total width is 119 feet (36 m). The suspension towers on each side of the river are each 604 feet (184 m) tall.[1] The bridge also contains two anchorages for the main cables. The anchorage on the New York side is a concrete structure, while the anchorage on the New Jersey side is bored directly into the cliff of the Palisades.[22]

  The George Washington Bridge is supported by a total of 105,986 wires. There are four main cables, which suspend the upper deck and are held up by the suspension towers. Each main cable contained 61 strands, with each strand made of 434 individual wires, for a total of 26,474 wires per main cable. The cables were then covered by a sheath of weather-resistant steel.[23][24] The bridge uses a wire-cable design of suspension, wherein the vertical suspender wires are attached directly to the main cables and the deck directly.[25][26]

  The original design for the George Washington Bridge’s suspension towers called for them to be encased in concrete and granite.[27] The granite was supposed to help support the steel structure of the towers, but because this design was yet untested, Ammann ultimately decided that the structure of the towers should be made entirely of steel, with the granite serving only as a facade.[28] The towers would have also contained elevators to carry sightseers to the top of each tower.[22] However, the facades were postponed as a cost-cutting measure after the start of the Great Depression in 1929, midway through the bridge’s construction.[29] The entire weight of the bridge was supported by the steel structure, and the purely decorative masonry could be added at a later date.[30] Even though the steel towers had been left that way for cost reasons, aesthetic critiques of the bare steel towers were favorable.[29]

  Several groups, such as the American Institute of Steel Construction, believed that covering the steel framework with masonry would be both misleading and “fundamentally ugly”.[31] The masonry facades were ultimately never built; the exposed steel towers, with their distinctive criss-crossed bracing, have become one of the George Washington Bridge’s most identifiable characteristics.[2]

  Since 1948, the bridge has flown the world’s largest free-flying American flag, measuring at 90 feet (27 m) long, 60 feet (18 m) wide, and 450 pounds (200 kg).[12] It is hoisted on special occasions when weather allows,[32][33] and appears on Martin Luther King, Jr. Day, Presidents Day, Memorial Day, Flag Day, Independence Day, Labor Day, Columbus Day, and Veterans Day.[12] Since 2006, the flag is also flown on September 11 of each year, honoring those lost in the September 11 attacks.[33] On events where the flag is flown, the tower lights are lit from dusk until 11:59 p.m.[1]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *