இன்னம்பூரான்

தமிழர்களாகிய நாம் கடந்த அறுபது வருடங்களுக்கு மேல் படாத பாடு பட்டு வருகிறோம்.நம்மை ஆண்ட ‘திராவிட’கட்சிகளும் அந்த அடைமொழியை இரவல் வாங்கிய கட்சிகளும் நமக்கு சிறந்த நிர்வாகம் தரவில்லை; ஊழல் அதிகரித்து விட்டது; பகைமை வளர்க்கப்படுகிறது; பதவியை கைபற்றியவர்கள் காசு பார்ப்பதில் மட்டும் குறியாக இருந்திருக்கிறார்கள் என்ற குற்றச்சாட்டுகள் பொது மன்றத்தில் அறுபது வருடங்களாக வைக்கப்பட்டு வருகின்றன. ஈ.வே.ரா. அவர்களை தந்தை ஸ்தானத்தில் வைத்திருக்கும் அவர்களுக்கு அவருடைய அறிவுரைகள் வேப்பங்காய்.தந்தை சொல் மிக்க மந்திரங்களில்/ சடங்குகளில்/இறை வணக்கத்தில்/அசட்டு நேர்த்திகளில்/சோதிட,யாக, வாஸ்து போன்றவற்றில் தான் அவர்களுக்கு ஆதாயம் கிடைக்கிறது. அவரும் தன் பங்குக்கு முரண்கள் பலவற்றில் ஈடுபட்டிருந்தார்; கரடுமுரடாக பேசினார்; வன்முறையை உரம் போட்டு வளர்த்தார்; மத்திய அரசுடன் கூடாநட்பு வைத்திருந்த இரு கட்சிகளும் டில்லியில் கோலோச்சின. கூவி, கூவி, தி.மு.க. பசையுள்ள அமைச்சரகங்களை கைப்பற்றி அவப்பெயர் சம்பாதித்தது. தற்காலம் நடப்பதை எல்லாரும் பார்த்துக்கொண்டு தான் இருக்கிறோம். காலத்தின் போக்கு இவ்வாறு இருக்கையில், இன்று ஹிண்டு இதழில் வந்த இந்த இரு கட்டுரைகளும் கூறும் தகவல்களை,கருத்துக்களை தமிழர்களாகிய நாம் ஆழமாக ஆராய்ந்து அவரவர் அணுகுமுறையை தேர்ந்து எடுத்துக்கொள்ளலாம். அரசு, சமுதாயம் ஆகியவற்றை மக்கள் நலன் பொருட்டு இயக்குவது பற்றி தெளிவு பெற்று நலமும் செய்யலாம்; தீமையும் செய்யலாம். தற்காலம் வெளி நாடுகளில் வாழும் தமிழர்கள் ஆர்வத்துடன் இதை எல்லாம் கவனிக்க விரும்புகிறார்கள். சிலர் விஷமப்பிரச்சாரமும் செய்கிறார்கள். இந்த பின்னணியில் நாம் ஒவ்வொருவரும் சுய ஆலோசனையின் வெளிப்பாடாக தமிழர்கள் விழித்திருப்பதற்கு செயல் படவேண்டும் என்ற என் அவாவை பகிர்ந்து கொள்கிறேன்.

நன்றி,வணக்கம்,

இன்னம்பூரான்

மார்ச் 19, 2018

Dravida Nadu: from political oblivion to centre-stage

The demand for a separate Dravida Nadu has become a talking point exactly 55 years after the DMK dropped the idea in 1963.

Though the idea was in the air for quiet sometime, especially after actor Kamal Haasan sought to theorise it before the run-up to the launch of his party, it was DMK working president M.K. Stalin who brought the issue to the fore when he responded to a question on the perceived momentum gaining in support of the demand.Mr. Stalin subsequently argued that the neglect of the southern States by the BJP government at the Centre had actually fuelled the idea. To drive home the point, he quoted DMK founder C.N. Annadurai’s famous statement that “the reasons for creation of the Dravida Nadu continue to hold good.”

Interestingly, the concept of Dravida is a philological term introduced by Christian missionary Robert Caldwell, and according to his biographer Vincent Kumaradoss, the word gained currency following the publication of his Comparative Grammar in 1856.

Caldwell said he used the word Dravidian instead of the narrower term “Tamulian”, which has found its place in all works on the Indian languages, and argued that Dravidian languages were fundamentally different from Sanskrit and had a common origin.

The Dravida Nadu as a political idea was originally floated by Periyar E.V. Ramasamy who came out with the slogan “Tamil Nadu for Tamils” in 1938 in response to the plan to introduce compulsory learning of Hindi across India. By the following year, his clamour had changed to Dravida Nadu because of the South’s cultural oneness. Though Periyar said the two demands were the same, it never gained traction outside the Tamil areas.

‘Outdated idea’“The idea of Dravida Nadu is passé. It never gained traction.

Among other things non-Tamils did not share the concerns of the Tamils and perhaps felt that they would be dominated by the Tamils in any such arrangement,” explained R. Kannan, the biographer of DMK founder C.N. Annadurai.

“Ironically, in 1955 when the idea of Dakshin Pradesh was proposed by the Centre, Periyar “killed” the idea at its birth telegramming Chief Minister Kamaraj to oppose it as the non-Tamils would dominate in such an arrangement,” said Mr. Kannan.

Today, the demand for more powers and autonomy are being articulated by the other southern States in the same way as it was articulated by the DMK as early as in the late sixties, he pointed out.

However, describing the Dravida Nadu as an “outdated idea”, Su. Venkatesan, general secretary of the Tamil Nadu Progressive Writers and Artistes Association, contended that Periyar had defined non-Brahmins as Dravidian.

“Today the Dravidian identity has transformed into nationalities based on languages. The BJP is launching all-out attack to erase the linguistic identity of various nationalities, there is a need to protect their rights and identity,” he said.

Those wedded to the ideology of Tamil nationalism are also highly critical of the idea of Dravidian concept and P. Maniarasan, the leader of Tamil Desiya Periyakkam, felt that it was a ploy to quell the emergence of Tamil Nationalism.

“If Mr. Stalin is really serious about creating a Dravida Nadu, let him visit the neighbouring States and muster support. Is he ready to include the proposal in the election manifesto of his party? Is he ready to convene a special general council of the DMK to propagate the idea,” he asked.

http://www.thehindu.com/news/national/tamil-nadu/dravida-nadu-from-political-oblivion-to-centre-stage/article23288419.ece?homepage=true

The Jinnah connection

It was the idea of Pakistan, articulated by Muhammad Ali Jinnah, that served as a precursor to Periyar reiterating his demand for Dravida Nadu. He even led a delegation to Bombay [modern-day Mumbai] in 1940 to meet Jinnah.

He had gone to Bombay on an invitation from the non-Brahmins there and was accompanied by his lieutenants P. Balasubramaniam, T.A.V. Nathan, Thiruvasagamani K.M. Balasubramaniam, T.P.S. Ponnappa, C. Panjatcharam and C.N. Annadurai.

Periyar would meet with B.R. Ambedkar and Jinnah. But Annadurai was not present when the delegation met the leader.

According to R. Kannan, the biographer of Annadurai, the former Chief Minister was not interested in the delegation simply meeting Jinnah as a matter of courtesy, and pleaded with Periyar to have a definitive plan and seek Jinnah’s support.

While Annadurai said the delegation returned with bitterness, Periyar touted the meeting as a success, assuring that there need not be fear among anyone that they—Jinnah and Periyar—had entered into an ‘alliance’.

‘As populous as England’

“On 7 January 1940, at a public meeting in Dharavi, Bombay, Periyar maintained that Tamil Nadu was as populous as England and as large as Germany, and that with Jinnah’s and Ambedkar’s help, he would establish its freedom,” Mr. Kannan said in his book.

The difference of opinion over India’s independence and Periyar’s marriage to Maniammal led to the creation of the DMK in 1949. Annadurai was vociferous about his demand for Dravida Nadu and dropped it in 1963, in the wake of the 16th amendment banning secession and its advocacy.

The DMK also dropped the idea of separation from its constitution, settling for a closer political and cultural union between the southern States.

In the 1970s, this was again changed to limit the party’s aims to striving for a closer cultural association between the southern States.

Periyar maintained that with Jinnah’s and Ambedkar’s help, he would establish T.N.’s freedom

http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-national/tp-tamilnadu/tracing-the-jinnah-connection/article23289001.ece

இன்னம்பூரான்

http://innamburan.blogspot.co.uk

http://innamburan.blogspot.de/view/magazine

www.olitamizh.com

பதிவாசிரியரைப் பற்றி

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.